Wat kost een huis ná de aankoop?
Een bestaande koopwoning kostte in augustus 2026 gemiddeld €503.523, meldden het CBS en het Kadaster. Met de sleutel ben je er niet. Naast de hypotheek betaal je elk jaar voor onderhoud, gemeentelijke lasten, het waterschap en energie. Bij die koopsom is dat ruim €9.000 per jaar, circa €750 per maand.
Peildatum: 28 september 2026. Alle cijfers met bron onderaan.
| Post | Per jaar | Per maand | Bron |
|---|---|---|---|
| Onderhoud (1,069% van de woningwaarde) | €5.383 | €449 | Nibud |
| Gemeentelijke woonlasten en waterschap | €1.643 | €137 | COELO (gemeente €1.095 + waterschap €548) |
| Energierekening (gemiddeld huishouden) | €1.993 | €166 | CBS |
| Totaal (rekenvoorbeeld) | €9.019 | €752 | eigen optelsom |
Rekenvoorbeeld bij de gemiddelde koopsom van €503.523. Exclusief hypotheek, opstalverzekering en een eventuele VvE-bijdrage. De provinciale lasten van €252 tellen niet mee: die bestaan uit opcenten op de motorrijtuigenbelasting en horen dus bij de auto, niet bij het huis. Het Nibud rekent OZB, het waterschap-eigenaarsdeel en de opstalverzekering ook als bundel van 0,265%, circa €1.334. Dat overlapt met de COELO-regel hierboven, dus tel die twee niet bij elkaar op.
Hoeveel van je inkomen opgaat aan wonen, hangt sterk af van hoelang je al in het huis zit. Het CBS zette voor 2024 de woonlasten van eigenaar-bewoners af tegen hun besteedbaar inkomen, inclusief energie en lokale lasten. Koopstarters betalen verhoudingsgewijs het meest, huiseigenaren die al twintig jaar of langer in hun woning zitten het minst.
Koopstarters: aandeel van het besteedbaar inkomen aan woonlasten.
Mediaan onder alle eigenaar-bewoners.
Eigenaren die 20 jaar of langer in de woning wonen.
Het Nibud rekent in de hypotheeknormen van 2026 met 1,069% van de woningwaarde per jaar aan onderhoud, ongewijzigd ten opzichte van vorig jaar. Dat percentage komt uit het WoON2012-onderzoek: een oudere bron, maar het Nibud gebruikt hem nog steeds als langjarig gemiddelde. In een jaar met een nieuwe keuken of een nieuw dak loopt de rekening flink op. In de tussenliggende jaren geef je bijna niets uit. Spaar dus voor het gemiddelde, niet voor het bedrag van dit jaar.
Er is nog een tweede manier om te rekenen: per bouwperiode. De pandcheck van Panddata gebruikt daarvoor de begrotingsnormen van Vereniging Eigen Huis: per bouwperiode een vaste reservering per maand.
| Bouwperiode | Reserve per maand |
|---|---|
| Vóór 1945 | €315 |
| 1945–1960 | €248 |
| 1960–1980 | €247 |
| 1980–1990 | €162 |
| 1990–2005 | €152 |
| 2005–heden | €80 |
Een vast percentage van de woningwaarde valt bij een oud, goedkoop huis al snel te laag uit en bij een nieuw, duur huis juist te hoog. Kijk daarom naar bouwjaar én waarde samen. Lees ook waar je per bouwjaar op let.
Een huishouden met een koopwoning betaalt volgens COELO gemiddeld €1.895 aan decentrale lasten per jaar: €1.095 aan de gemeente, €548 aan het waterschap en €252 aan de provincie. De provinciale lasten lopen via de motorrijtuigenbelasting en horen dus niet bij de woonlasten van het huis. De gemeentelijke woonlasten voor eigenaar-bewoners stijgen deze raadsperiode gemiddeld met 5,0% per jaar, meldt COELO.
Het Nibud telt OZB, het eigenaarsdeel van het waterschap en de opstalverzekering samen als één bundel: 0,265% van de woningwaarde, 0,070 procentpunt hoger dan een jaar eerder. Volgens het Nibud komt die stijging doordat opstalverzekeringen fors duurder werden. Bij de gemiddelde koopsom is 0,265% circa €1.334 per jaar.
Een gemiddeld huishouden betaalde in januari 2026 €1.993 per jaar aan energie, berekende het CBS. De bandbreedte is groot: een hoofdzakelijk elektrisch verwarmde woning komt uit op €1.020, een meerpersoonshuishouden in een oude, grote vrijstaande aardgaswoning op €3.370. Dat is €2.350 per jaar verschil tussen de twee uitersten.
Het Kadaster ziet dat kopers wel betalen voor het label, maar niet voor het verbruik. Een woning met label G verkoopt gemiddeld 18,9% goedkoper dan een woning met label A, bij label B is dat 2,1%. Zonnepanelen leveren gemiddeld 4% meer koopsom op. Het werkelijke energieverbruik van de vorige bewoner drukt de prijs niet.
De stookkosten zijn daardoor een blinde vlek: het label zie je vooraf, de rekening pas na de sleutel. Vraag daarom de jaarafrekening van de verkoper op voordat je een bod uitbrengt. Bekijk ook de subsidies per gemeente.
Bij een appartement komt er een post bij: de VvE-bijdrage. Vereniging Eigen Huis vroeg 655 leden van het eigen ledenpanel naar hun bijdrage en kwam op gemiddeld €270 per maand, €65 meer dan vijf jaar geleden, een stijging van 32%. Het gaat om een ledenpanel, dus zie het als indicatie en niet als landelijk gemiddelde. Ongeveer 18% van de VvE's heeft volgens hetzelfde onderzoek te weinig reserve voor het noodzakelijke onderhoud.
Sinds 1 januari 2018 moet een VvE jaarlijks reserveren op basis van een meerjarenonderhoudsplan, of anders minimaal 0,5% van de herbouwwaarde. Rekenvoorbeeld: bij een herbouwwaarde van €4 miljoen en 10 gelijke appartementen komt dat neer op €2.000 per eigenaar per jaar, alleen al voor de reserve.
Vraag bij een appartement altijd:
- het meerjarenonderhoudsplan (MJOP)
- de actuele stand van het reservefonds
- de notulen van de laatste twee jaar
- de herbouwwaarde op de opstalpolis
Let op: bij een appartement valt een deel van het onderhoud onder de VvE. De onderhoudsregel uit de jaarrekening hierboven is dan deels dubbel. Meer op de pagina over appartement kopen.
Verduurzamen kost geld, maar levert ook iets op. DNB rekende in 2023 voor dat een gemiddelde koopwoning €24.000 nodig heeft om naar energielabel B te komen, in prijspeil 2020, waarvan ongeveer twee derde aan isolatie. Maar slechts 5% van de woningeigenaren is bereid meer dan €20.000 te investeren.
Het CPB en TNO kwamen in een herziene berekening uit op circa €18.000 per woning om te isoleren tot de isolatiestandaard, voor woningen van vóór 1992, met een gemiddelde gasbesparing van ongeveer 32%. Netto is dat voor het mediane huishouden ongeveer kostenneutraal: het inkomenseffect komt uit op +0,1% van het besteedbaar inkomen.
Een warmtepomp loont voor de meeste eengezinswoningen. Volgens CPB, TNO en PBL houden negen op de tien huishoudens er meer geld aan over, waar nodig na isolatie. Eigenaren en particuliere huurders besparen met de gunstigste optie gemiddeld ruim €300 per jaar. Verduurzamen betaalt zich ook terug via de woningwaarde: volgens NHG en Brainbay wordt de investering in 85% van de gevallen minimaal volledig terugverdiend via de waardestijging die een labelsprong oplevert, bij volledige isolatie bijna het dubbele. Zonder labelsprong levert verduurzamen geen waardestijging op.
Een beter label vergroot ook de leenruimte bij de hypotheek:
| Label | Extra leenruimte |
|---|---|
| C of D | €5.000 |
| A of B | €10.000 |
| A+ of A++ | €20.000 |
| A+++ | €25.000 |
| A++++ | €30.000 |
| A++++ met energieprestatiegarantie | €40.000 |
De standaardtabel van het Nibud gaat uit van label E, F of G; de bedragen hierboven komen daar bovenop. Bekijk de subsidiecheck voor regelingen in jouw gemeente.
Verbouwen is de enige post op deze pagina die je zelf kiest. Volgens de HDN-klantprofielen voor 2026 leent de Verbouwer, een van de vaste profielen van hypotheekaanvragers, gemiddeld €80.000. Daarvan gaat €60.000 naar verbouwing of verduurzaming.
Die investering kan flink lonen. Volgens cijfers van de NVM en Brainbay kostte een kluswoning in 2025 gemiddeld €390.000. Na verbouwing tot uitstekend afgewerkt niveau steeg de waarde met gemiddeld €178.000, ongeveer 46%. Let op: dat is waardestijging, geen winst. De verbouwkosten gaan er nog vanaf. Meer op de pagina over kluswoning kopen.
Bij de meeste huizen is onderhoud een post van zo'n €5.000 per jaar. Bij een klein deel van de woningen ligt dat heel anders. Volgens de Rli krijgen ongeveer 425.000 gebouwen, circa 6% van alle gebouwen in Nederland, tot 2035 te maken met matige tot ernstige funderingsschade. Onderzoek en herstel per woning kunnen dan oplopen tot boven €120.000. Landelijk loopt het bouwkundig herstel op tot maximaal €54 miljard (schatting Deltares, 2021).
Voor die 6% gaat het dus niet om een paar duizend euro per jaar, maar in één keer om een ton. Lees wat funderingsherstel kost en bekijk het funderingsrisico op adres.
Na de eerste rentevaste periode kan de hypotheeklast flink veranderen. Het Nibud rekent een voorbeeld door voor een huishouden met een inkomen van €75.000 en een hypotheek van €325.243 tegen 4,25%: bruto €1.600 per maand, netto €1.219 per maand in het eerste jaar.
| Scenario na 10 jaar | Bruto per maand extra | Netto per maand extra |
|---|---|---|
| Rente naar 5% | +€101 | +€47 |
| Rente naar 6% | +€246 | +€113 |
Ook zonder renteverhoging stijgen de netto lasten: van €1.219 in het eerste jaar naar €1.298 in jaar tien, doordat de renteaftrek afneemt naarmate je meer aflost.
Bereken 1,069% van de vraagprijs en leg dat naast de bouwperiode-norm hierboven.
Niet alleen het label, ook de jaarafrekening van de verkoper.
MJOP en de stand van het reservefonds opvragen voordat je bindend biedt.
Bouwjaar en funderingsgebied van het adres bepalen mede het risico.
- CBS en Kadaster, Prijsstijging koopwoningen vlakt in augustus verder af, 2026
- CBS, Aandeel woonlasten in inkomen hoogst voor starters in private huurwoning, 2026
- Nibud, Advies hypotheeknormen 2026, 2025
- Rli, Goed gefundeerd, 2024
- Vereniging Eigen Huis, Maandelijkse VvE-bijdrage
- VvE Belang, Reservefonds
- COELO, Atlas van de lokale lasten 2026, 2026
- COELO, Gemeentelijke woonlasten eigenaar-bewoner deze raadsperiode gestegen met 5,0 procent per jaar, 2026
- CBS, De energierekening januari 2026, 2026
- DNB, Analyse Isoleren en compenseren, 2023
- CPB en TNO, Inkomenseffecten van woningisolatie naar de isolatiestandaard, 2024
- CPB, TNO en PBL, Inkomenseffecten van woningverduurzaming, 2025
- NHG en Brainbay, Verduurzamen betaalt zich bijna dubbel terug in de woningwaarde, 2025
- Kadaster, Laag energieverbruik leidt niet tot hogere koopsom
- HDN via InFinance, Nieuwe HDN-klantprofielen geven scherper inzicht in 2026, 2026
- NVM en Brainbay, Kluswoning na verbouwing bijna 50% meer waard, 2026
Peildatum 28 september 2026. De bedragen in het overzicht zijn een rekenvoorbeeld bij de gemiddelde koopsom; jouw huis wijkt af. DNB-bedragen zijn in prijspeil 2020.
Wat herstel per woning kost en wie meebetaalt.
Wat zijn de vaste lasten van een koopwoning?
Naast de hypotheek betaal je voor onderhoud, gemeentelijke lasten, het waterschap, energie en de opstalverzekering, en bij een appartement de VvE-bijdrage. Bij de gemiddelde koopsom van €503.523 komen onderhoud, gemeente, waterschap en energie samen uit op ruim €9.000 per jaar, circa €750 per maand.
Hoeveel onderhoudskosten moet je per jaar rekenen voor een huis?
Het Nibud rekent met 1,069% van de woningwaarde per jaar. Bij de gemiddelde koopsom van €503.523 komt dat neer op circa €5.383 per jaar. Rekenen per bouwperiode, met de normen van Vereniging Eigen Huis, geeft €80 tot €315 per maand.
Zijn onderhoudskosten van je eigen woning aftrekbaar?
Nee, de onderhoudskosten zelf zijn niet aftrekbaar. Leen je voor de verbetering of het onderhoud van je eigen woning, dan kan de rente over die lening wel onder de eigenwoningschuld vallen. Check de voorwaarden bij de Belastingdienst of overleg met je adviseur.
Stijgen de vaste lasten elk jaar?
Ja, meestal wel. De gemeentelijke woonlasten voor eigenaren stijgen deze raadsperiode gemiddeld 5,0% per jaar, meldt COELO. De Nibud-bundel van OZB, waterschap en opstalverzekering steeg het afgelopen jaar met 0,070 procentpunt, vooral door hogere opstalpremies.
Bekijk in de gratis basischeck het bouwjaar, de WOZ-context en de bekende risicosignalen op het adres. Zo weet je vóór je bod welke aandachtspunten later geld kunnen kosten.